Slavnostní otevření vily Tugendhat

V průběhu prezidentské kampaně a v následujících měsících jsme s prof. Švejnarem navštěvovali různá místa naší republiky. Tak jsme měli také možnost prohlédnout si brněnskou vilu Tugendhat.

Když po pár měsících přišla nabídka pracovat pro brněnského primátora, tak odpověď byla jasná. Raději pracuji pro lidi než pro firmy a během cest s profesorem jsem pár lidí, s kterými bych rád spolupracoval, potkal. Pravda, tyto lidi bych lehce spočítal na prstech jedné ruky:) Když pominu politiku, tak mám rád, když se pracuje efektivně a má to tah na branku. To se za ta léta v Brně potvrdilo a úspěšná podzimní kampaň v roce 2010 byla práce, která měla všechny atributy nej.

Mezi významné věci, které si primátor připíše k dobru, bude nesporně patřit oprava vily Tugendhat. Oprava vily započala dva roky zpět a byla dokončena v minulých dnech. A tak Brno čekalo na slavnostní otevření, které se konalo 29.2.2012. A tady bych zmínil dvě věci, které se mi nelíbily.

Když se jedná o jakékoli věci k negativnímu obrazu brněnských politiků, tak jsou toho média plné. Avšak pokud se má referovat o zdařilých věcech, tak je víceméně ticho po pěšině. O tom, že se jedná o velkou věc svědčí přítomnost zahraničních médií např. Reuters, AFP či ORF. A naše veřejnoprávní televize, která pomalu vysílá i přímý přenos ze schůze včelařů, není schopna udělat tematický blok či přímý přenos ze slavnostního zahájení. Byl uveden jen krátký vstup a pak ve studiu diskuze Tugendhat a pražské vily. To měla vila stát v Praze, aby se jí věnoval adekvátní čas? Nebo za tím stojí neochota referovat o Brně pozitivně?

A druhá věc je nepřítomnost pana prezidenta Klause, který návštěvu odvolal na poslední chvíli skrze aktuálnímu studentskému Týdnu neklidu. Ono ani nejde o samotnou fyzickou přítomnost, přece jenom přestříhnout pásku bych uměl i já. Ale o změně programu a řadě prací, které se musejí udělat, aby se vyhovělo požadavku Hradu. A tato práce jde pak vniveč. Našemu prezidentu chybí určitě nadhled, stejně jako jeho ženě v případě Graciána Svačiny. Nemusel jít debatovat se studenty vysokých škol, ale o to více mohl jít vyzdvihnout řemeslnou práci provedenou na vile. Mladí lidé se nebudou věnovat řemeslným oborům díky nějakým letákům ministerstva školství, ale budou se o tuto práci zajímat tehdy, pokud uvidí zdárné výsledky a zajímavé možnosti uplatnění.

Měl jsem možnost být ve vile i přes probíhající rekonstrukci resp. restaurování a bylo úchvatné poslouchat stavbyvedoucího. Protože se používaly co nejvíce dobové postupy a materiály. Nebyl by problém udělat vše z moderních materiálů, ale zaposloucháte se do výroby barev či tvorbě cementových omítek a žasnete. Na třicátá léta velká technická vyspělost vily. Unikátní materiály z celého světa. Propracovaná vzduchotechnika. Zajíždějící okna. Dechberoucí výhled na Brno. A v neposlední řadě velmi poučná, místy smutná, historie vily.

Dnešní fotografie je tedy ze slavnostního otevření vily. Protože ve vile je použito hodně skla, tak jsem fotil včetně polarizačního filtru na objektivu. Velmi zjednodušeně řečeno otáčením filtru si určujete sílu odlesku. Protože u některých fotografií jsem nechtěl mít žádné odlesky, což je pravý opak u této fotografie.

Rakouská televize dělala interview s Denielou Hammer Tugendhat, dcerou původních majitelů vily. A tak v mé hlavě zazněla otázka, jak toto co nejvíce propojit se samotnou vilou. Protože člověk ví, že má poměrně dost času, tak si prohlíží okolí a zkouší „fotografovat v hlavě“ z různých míst. Upřednostňuji si tohle promítat v hlavě, než zmateně pobíhat a zkoušet. Nebylo těžké pak najít přesně to co jsem hledal. Onyxová stěna odděluje jídelní a pracovní část vily. Onyx (díly stěny byly dovezeny z Maroka) je průsvitný polodrahokam. V té stěně se krásně odráželo dění uvnitř vily. Jenom si stačilo stoupnout na špičky, ať dosáhnu lepší kompozice skrz strukturu a … cvak. Nebylo by asi vhodné se postavit na unikátní křeslo Barcelona:)

Jestli mohu doporučit, tak prohlídku vily směřujte k pozdějším hodinám. Protože, když se do zdi opřou paprsky zapadajícího slunce, tak onyx mění barvu k jemným červeným odstínům. A to je jenom jedna malá část vily. Jak trefně řekla vedoucí vily paní architekta Černá: „Žádná fotografie ani video vám nezprostředkuje ten pocit být ve vile.“

Ale i přesto fotografie ze slavnostního zahájení zde … http://www.davidbernard.cz/?page=slavnostni-otevreni-vily-tugendhat