Vybrat tu správnou … fotografii

Momentálně stahuji fotografie z dnešního fotografování Inline závodu. Stovky fotografií se ukládají na disk počítače a tak je čas během tohoto procesu napsat další článek.

Na svatbách se mne lidé ptají kolik vlastně za ten den pořídím fotografií. Abych utekl z přesné odpovědi, tak říkám věty ve smyslu : „Se podívej na ty všechny lidi. Člověk toho musí nafotit tisíce, aby bylo aspoň pět šest fotografií použitelných.“ :) Ono se totiž nedá přesně říct kolik toho nafotím, každá svatba je naprosto jiná.

Je fakt, že s každým rokem v rámci podobné akce nafotím méně snímků. Je to dáno zkušeností, kdy  dříve vítězila kvantita nad kvalitou. A tak dívat se na akce, které jsem nafotil v začátcích mé kariery mi přináší lehké (většinou větší) trauma. Dneska jsem vyfotil polovinu snímků než dva roky zpět a přesto vím, že kvalitních fotografií bude více. Na druhou stranu jsem si spočítal všechny fotografie za poslední zimu co jsem nafotil ve spojitosti s lyžováním, ať už zde v republice, tak hlavně mimo. A to jsem se dostal na číslo 19.000 a probrat se tolika fotografiemi není práce na jeden večer u lahvinky vína. To je spíš akce zavřít se na týden do sklípku.

Pokud pominu první část práce ukládání dat, tak hned další důležitá část je první selekce fotografií. Vybrat ty správné fotografie z podobných je neméně stejné důležité, jako je později upravovat. Ten systém výběru není vždy stejný. Zatímco u sportovních fotografií vybírám jednu správnou ze série deseti víceméně stejných, protože fotoaparát zvládá 10 snímků za vteřinu. Tak u svatebních fotografií se musím dívat jak na celý koncept, tak na detaily mimo hlavní část snímku.

Nerad mažu snímky, které ačkoli já nepovažuji za nijak výjimečné, tak pro novomanžele můžou být zajímavé. Na druhou stranu já nemůžu vědět všechny spojitosti. Takže i když já udělám finální výběr, který jde do tisku, tak musí projít schválením. Stalo se už nejednou, že dvojice zachycena v romantickém objetí nepatřila k sobě, apod. Další podobné situace, které neprojdou sítem nebudu zmiňovat:) On ten výběr je hodně individuální záležitost, každý vše vidíme jinak. A já bych byl rád, kdyby svatba promlouvala snímky jak já chci. Je pravda, že se to většinou daří a pokud, tak vyměníme pár snímků.

Ono studium fotografií, které nepoužiji je velmi přínosné. Protože například některé fotografie vyfotím špatně a tak analyzuji co jsem udělal špatně. Ostatně chyby člověka posunují dopředu, poplácáním po zádech se člověk těžko zlepší. Hodně tápu, když mám dva stejné snímky, které se liší v detailu, tak který použít. To upravím do finální podoby oba a pak se rozhodnu.

A pak jsou snímky u kterých si všimnu až v počítači, co se vlastně vše děje. A to je příklad dnešní fotografie, kde je třeba se zaměřit na pravou stranu. Přiznám, že když jsem tuto situaci fotografoval, tak jsem si toho gesta „líbám ručku“ nevšimnul. Ono ostatně trvalo vteřinu, maximálně dvě. A to já se soustředil na novomanžele a holky v popředí. Díky takovému srandovnímu detailu se tudíž snímek dostal do finálního výběru.

Pravda, mohl  bych to obkecat, že jsem si toho všiml a geniálně zakomponoval do fotografie, ale přiznám, že to byla holt haluz :)