Tak určitě …

Zajímavá zkušenost na mne čekala na jedné svatbě. A to v podobě práce kameramanů. V dnešní době oblíbené natáčení videa na zrcadlovky umožňuje velmi kvalitní záznam, protože můžete používat všemožné objektivy a udělátka. Vznikají tak zajímavé svatební videoklipy. A rozhodně bylo zajímavé si s oběma kameramany v rámci celého dne povídat a hlavně sledovat jejich práci. Která je ovšem diametrálně odlišná od mé práce.

Já přes celý den nepotřebuju někomu říkat kam se postavit či kde se oblékat. Já sázím na naprostou přirozenost a tady je třeba to trošku více režírovat. Poradili jsme si s tím tedy, když byly vedle sebe dva jiné koncepty práce? Tak určitě …

Pokud je nějaký spojovací mechanismus, tak je to humor. Bylo štěstí, že týpci byli naprosto v pohodě a dá se říct na stejné vlně. Takže ačkoli by člověk předpokládal, že by to mohlo občas jiskřit, tak přes celý den klídek. Pokud vidím v obličeji člověka úsměv, tak vím že mám vyhráno. Ano, občas můj styl je přidrzlejší, ale člověk musí vědět tu hranici dle člověka, kde to nesmí přehnat. Takže u mladších generací se s tím nepárám. U starších bořím ledy příkazem mi tykat. Když pak řeknu, že pokud mi bude někdo vykat, tak jej nebudu fotit. Tak většina dam říká s úsměvem, že mi teda budou celý den vykat. A tímto vtípkem vím, že jsem si je získal.

Občas si však zpětně říkám : „No chlapče, to bylo na hraně.“ To mi otec nevěsty říkal, zda ty „mé oblíbené“ skupinové fotografie nebudeme fotit na opačnou stranu, aby vyniklo nebe. To jsem odpověděl něco ve smyslu : „Tak zkusit bychom to mohli, ale dělat to nebudeme.“ Načež odpověď s lehkým úsměvem : „Tak to jsem jakože neslyšel.“ :) Že něco takového řeknu určitě nečekal. A já jsem byl rád, že to pochopil jako vtip a bylo to ok. Víte ono jednoduše jde o to, přesně vědět jak dělat něco co nejlépe. To už říkal Jan Železný, že právě ta víra ve své schopnosti bylo to nejdůležitější v jeho kariéře úspěšného oštěpaře. A já věděl, že přesně na tu druhou stranu budou fotografie lepší.

Takže i práce s kameramany povede skrze humor a dobře jsme se doplňovali. Avšak vy chcete zachytit svatbu tím svým stylem a to je pak obtížnější, když se všude ti dva motají – chlapci promiňte:) Takže hledáte cesty jak je co nejvíce eliminovat – podruhé promiňte:) Proto jsem více než obvykle polehával na zemi a kupodivu to nebylo skrze alkohol.

Dnešní fotografie je zajímavá způsobem v jaké pozici jsem ji fotografoval. Ležel jsem na zemi, kdy jsem mířil aparátem hodně zespoda. Chtěl jsem tak eliminovat všechny ostatní lidi a hlavně dokola se točící kameramany. Jednoduše proto, že jsem chtěl mít fotografie čistější s přímým důrazem na hlavní dva aktéry dne.