Překvapit sám sebe

Když jsem v roce 2008 uspěl v Canon soutěži, tak to hlavní co se mi vrylo do hlavy, byl proslov vedoucího poroty s větou, která mi hodně pomáhá v mé práci.

Snažte se nás překvapit svými snímky, ale v první řadě překvapte sami sebe.

Ke každé zakázce či svatbě přistupuji tak, abych naplnil tuto větu. Ono to nakonec není tak obtížné, protože mimo povinných snímků, které se nedají udělat než klasickou formou, má člověk volné pole působnosti. U svateb mi v tomhle hodně pomáhá to, že můžu fotografie dělat černobílé. U některých situací tedy vím, že fotografie nebude barevná a tomu přizpůsobuji samotný akt zmáčknutí spouště. Lépe tak vynikne samotný děj. U ostatních zakázek jsem omezen tím, že všichni očekávají barevné fotografie. Ale tedy většinou si neodpustím udělat aspoň jednu černobílou, ať klienti mají nad čím přemýšlet.

Ve čtvrtek večer jsem fotografoval firemní akci v oblasti Dolních Vítkovic, o kterých jsem psal minulý týden. Klient se mne v žertu zeptal, zda mám pořádně nabitý blesk. A já mu s úsměvem odpověděl, že nefotím s bleskem:) Což ho trošku zarazilo a koukal na mne jak na vola. Protože akce byla jak uvnitř, tak hlavně spojená s noční prohlídkou vysoké pece. Já mu říkal, že klidně to nafotím s bleskem pokud jej bude vyžadovat, ale doporučuju mu mi věřit. Jsem přesvědčen o tom, že o fotografovi by nemělo být vědět a nerušit atmosféru. Když si na foťáku zapnu tichý mód, tak opravdu o mne nikdo neví. O opět se snažím akci nafotit tak, aby klient byl spokojen a já prokázal svoji kreativitu a tím pádem překvapil sebe.

U svateb stále hledám jak něco zajímavě vyfotit či propojit pár dějů. A to je příklad dnešní fotografie, kde ty děje jsou tři. Osvětlení sálu pomocí miliardy svíček mělo kouzelnou atmosféru, která na barevných fotografiích je opravdu pěkná – což dnes neukážu:) U této fotografie by barva přebila ty děje. Fotil jsem jak tančí jeden pár, když jsem si všimnul, že u stolu sedí nevěsta. A tak jsem si stoupnul tak, ať mám obě věci v jedné ose. A do toho se ještě posléze přidal další děj. Jediná ta malá holka si mne všimla a koukala mým směrem. Její mamka se věnovala ji. Tančící pár se evidentně věnoval sobě. A nevěsta konverzaci se svatebčany. Víceméně stačilo vychytat ten správný moment. A pak snímek doladit v počítači. Není to o tom, že jej jenom převedu do černobílé varianty. Je třeba něco zvýraznit či něco ubrat, jak by člověk byl malíř a dodělával finální úpravy svého plátna. A tohle je jeden z mých nejmilejších snímků toho dne.