Moc díky všem …

Přes víkend jsem fotografoval poslední svatbu v tomto roce. Ano, ještě se může na poslední chvíli někdo objevit, přeci jenom do konce roku je dostatek času. Nicméně to už je období, kdy se věnuji zcela něčemu jinému a mám tak oddych od svateb. Baví člověka fotografoval každý víkend svatbu? Rozhodně ano, protože každá je naprosto jiná. Což si dnes ukážeme.

Díky tomu, že fotím výhradně celý den a končím tak za tmy, tak končím prskavkovou fotografií. Je to vyloženě blbost na kterou jsem přišel několik let zpět, když jsem měl za cíl vyfotografovat zajímavě Ostravu. Pár fotografií mám vystavených na mých stránkách, zde http://www.davidbernard.cz/?page=projekt-zarici-ostrava. Nechtěl jsem jít klasickou cestou, takže jsem tápal až jsem došel k tomuto výsledku. Každá fotografie měla svoji historii, nebylo to nic o náhodách a myslím, že výsledek je více než povedený. Od té doby jsem začal podobné fotografie dělat na svatbách. Lidé se tak zabaví a miluju ty pohledy, když po vyhoření prskavek se dotyční jdou podívat na výsledek.

Není to nic těžkého. Stačí lidem říci ať každé písmenko píšou jedním tahem pořád dokola a to zrcadlově obráceno. Na fotoaparátu nastavíte dlouhý čas, já dávám většinou osm vteřin. A pak už jen čekáte co z toho vyleze, pokaždé je to jiné. Jde to dělat nejen s prskavkami, ale i mobily či jakýmkoliv zdrojem světla. Pravda ne u každé svatby dojde k této fotografii a to díky dvou faktorům. První je velmi špatné počasí, což je výjimečné, ale stane se. No a ten druhý faktor je častější, že v tu pozdější hodinu již nesežeme dost střízlivých lidí uskutečnit toto velkolepé dílo. Pochopitelně je ještě další faktor a to, když se opije fotograf … ale to už jsme jinde, je to jiná vesnice:)

Pablo Picasso kdysi řekl, že dobří umělci kopírují a ti nejlepší kradou. A tak pochopitelně je řada fotografů, kteří mé prskavkové snímky kopírují. Vadí mi to? Ne, protože to nejsou stěžejní snímky dne. A mé ego je uspokojeno tím, že jsem nenašel nikoho kdo by toto fotografoval přede mnou. Na druhou stranu – pánové a dámy, zkuste vymyslet něco svého:)

Takže. Moc bych chtěl poděkovat všem novomanželům, kteří mi dali svoji důvěru ke zdokumentování jejich dne. Poznal jsem fantastické lidi a vyslechl řadu zajímavých životních příběhů. A snad se mi splní můj sen, že budu fotografovat svatby jejich potomkům;) Ještě jednou moc díky …