Ještě k prezidentské volbě

Přes víkend jsem cestoval vlakem, naproti mne usedla dáma. Začala číst anglickou knížku, tak jsem si řekl, že si piluje angličtinu. Po chvíli knížku odložila a z tašky vytáhla Kindle, čtečku elektronických knih. To už jsem zpozorněl, protože přeci jenom není běžné, že starší generace používá toto zařízení. Opět po chvíli čtečku zavřela, otevřela noviny a začala luštit sudoku. Na notebooku jsem studoval průbežné výsledky voleb a chtěl si natáhnout nohy, ale lehce jsem zavadil o její tašku pod stolem. Tak jsem se omluvil, ale ona ihned tašku dávala na stranu, ať si nohy můžu pořádně natáhnout. Načež se optala, zda je tady ve vlaku „wajfaj“, wifi resp. internet. Tak jsem s úsměvem řekl, že jsme v Česku, takže ne:) No, ale dali jsme se do hovoru.

Byla to řádová sestra z Irska. Vůbec jsem to nepoznal dle oblečení, protože byla oblečena klasicky moderně. Ale, že je z jiné země se dalo poznat dle jisté elegance a výše uvedených vět. Tak jsme se bavili o různých tématech, až jsme došli k prezidentské volbě. A to mi řekla velmi zajímavé informace z její země.

V Irsku je nyní prezident muž, ale před ním byly dvě ženy. Jedno období trvá sedm let. První žena prezidentka opustila svoji funkci pár měsíců před koncem mandátu, rok 1997, skrz dobré nabídky z OSN. V dalších volbách zvítězila Mary McAlles, novinářka a právnička. Když byla první dny ve funkci, tak si její dcera objednala pizzu a jako adresu doručení zadala místo, kde sídlí prezident. V pizzerii si mysleli, že si z nich někdo dělá srandu, ale holka prostě nahlásila správnou adresu. Stejně jako si může objednat pizzu dcera Miloše Zemana a místo doručení jest Pražský hrad. Takovéto příhody přispěly k tomu, že byla velmi oblíbená prezidentka. Když se tedy blížil konec mandátu, tak ačkoliv v Irsku volí lidé stejně jako u nás, tak se parlament a opozice usmysleli, že je to zbytečné mrhání peněz, volby nebudou a bude pokračovat dalších sedm let. Neuvěřitelné, v našich končinách nemyslitelné, ale opravdu se tak stalo.

Přišlo mi to jako fajn příspěvek do blogu, než abych psal klasické hodnocení voleb a dál tříštil naší společnost. Fakt je ten, že Zeman je zástupce společenské vrstvy, která ještě na Hradě svého zástupce neměla. Takže za pět let můžeme s klidem volit někoho dalšího a byl bych velmi rád, kdyby to byla žena. Inspiraci jsem napsal výše.