Úsměv prosím

Nevím jak to mají ostatní fotografové, ale já se rozhodně nevyžívám ve fotografování skupinovek s povinným úsměvem. A tak se modlím, ať začne sněžit nebo se nevěsta opije. Bohužel se zatím nepovedl nějaký zvrat, abych toto nemusel absolvovat. V těchto situacích by bylo nejlepší se zachovat jako pan Lorenc, někomu dát do ruky foťák a s lahváčem v ruce sledovat fotografování zpovzdálí. Přiznejme si, že na těchto fotografiích většina lidí nevypadá přirozeně a každý není tak tvárný, aby udělal nějaký pohybový masakr.

Ono se dá lehce vysvětlit proč na těchto fotografiích vypadáme jak vypadáme. V obličejové části máme desítky svalů a při různých úsměvech se zapojují jiné. Existují hlavně dva typy úsměvů a to radostný a volný. Rozdíl mezi těmito dvěma úsměvy je v tom, že u radostného se zapojují i svaly kolem očí. To pak vypadá tak, že jakoby člověk měl kolem očí takové váčky resp. mimické vrásky, které nejsou nikterak vadou na kráse, je to prostě upřímný smích od srdce. No a volný úsměv je ten, který právě používáme u fotografování skupinovek. Takové to – cheeeese. U takovéhoto úsměvu podvědomě zapojujeme sval, který se používá u sání, proto to pak nevypadá tak přirozeně. Dobré, co?

Ano, dá se naučit odstranit tento jev, ale přeci jenom na svatbách v drtivé většině pracuji s lidmi nedotčenými portrétními fotografiemi. Každý chce vypadat co nejlépe, ale holt tady toto lehce neoblbnete. A pak si vemte to utrpení novomanželů se tvářit přirozeně, když po vás chtějí desítky lidí společnou fotografii. To je jednoduše nemožné a tak se snažím toto fotografování co nejvíce urychlit a někdy i vylepšit hopsací fotografií.

No, ale jsou i cesty, jak z lidí dostat upřímný smích. A to je příklad dnešní fotografie. Na svatbě po mně chtěla jedna rodinka, ať je vyfotím na jejich foťák. No a všichni tam stáli klasicky strojeně, tak jsem je vyfotil jen od krku dolů tz. bez hlav.  Dal jsem jim ten foťák, ať fotografii zkontrolují, zda je to v pořádku. Mezitím si nachystal můj a čekal, až se na fotografii podívají. Pochopitelně pak propukl smích a tak stačilo jen vyfotit tuto situaci.

Ano, tohle je ten upřímný smích co chci na fotografiích. Holt stačí malá finta :)