Byla to fakt haluz

Chtěl bych vám moc poděkovat za besedu s firmou Fotoškoda, které jsem se účastnil jako němý, zkoprnělý divák. Váš příběh opravdového fotografa je pohádková cesta spolu s vaším poutavým vyprávěním jsem byl vytržen z reality a překvapen. Překvapen v tom jak  skvěle se to poslouchá když člověk chce a jde si za svým přirozenou cestou. Vím, že je zatím příběhem spousta práce, dřiny, nezdarů, zmarů, pochopení od vašich blízkých. Kdybychom byli někde v USA asi by o vás už dávno natočili film.

Tohle mi napsal jeden z účastníků pondělní přednášky. No nezahřeje to na srdci?:)

Jak vlastně taková akce vypadala? Hlavní téma bylo o nejnovějším Canon fotoaparátu, konkrétně o Canon 70D. Jaké nové technologie v sobě skrývá a ukázat praktické věci. Měl jsem tento fotoaparát půjčený na pár dní už v minulém roce a i nyní. Testovali jsme schopnosti zaostřování při natáčení videa na snowboard kurzech. Doteď jsem vše natáčel na kameru, ale s tímhle fotoaparátem to pro mne ztrácí smysl. Je to prostě báječná práce, kdy technologie pracují přesně jak si vy představujete a vy si jen hrajete. Oprostíte se od nějakých nastavování a koncentrujete se na důležité věci.

V první části Pavel Šerý z Canonu vysvětlil pár technických pojmů z historie a po pár minutách musel odjet na letiště skrze pracovní cesty. Takže předal slovo kolegovi, který dál pokračoval ve vysvětlování technických záležitostí, proč to u tohoto fotoaparátu funguje jak funguje. To jsem věděl, že po hodině musí taky do pryč. Takže si říkáte, že až tam zůstaneš sám hochu a oni se na něco technického zeptají, tak jsi v kelu. Taky, že se zeptali:) Tak než abych se tam potil, tak jsem holt s úsměvem přiznal, že o tom prd vím. Já opravdu spoléhám na to, že ty technologie pracují přesně jak člověk potřebuje a není třeba se ptát proč je tomu tak. Sám se divím, když průběžně nalézám v mém fotoaparátu funkce o kterých jsem nevěděl. Takže s technickými věcmi fakt moc nepomůžu.

Tak jsem ukázal pár příkladů použití fotoaparátu a řekl pocity s jeho používáním. Tady jsem prezentoval fotografii vytaženou z videa. Na poslední svatbě roku 2013 byl totiž ženich cizinec a pronášel slib v řeči nevěsty a ona zase v jeho řeči. Tak jsem usoudil, že tohle bude o mnoho důležitější natočit, než vyfotit. A taky, že jo, protože díky těm nepřesnostem se krásně uvolnila atmosféra a všem to vykouzlilo úsměv na tváři. Já jsem pak doma zkusil z toho videa vybrat jeden snímek a ten jsem zkušebně vytisknul na větší formát a kvalita byla více než přijatelná. Dokážu si tedy představit, že když budou mít fotoaparáty větší rozlišení videa, tak některé věci budu natáčet a pak si vyberu konkrétní snímek z videa a ten použiji jako fotografii. Tam se asi posune fotografování. No a u tohoto tématu jsme trošku diskutovali s přítomnými. Asi jsem nasadil některým brouka do hlavy.

Nicméně asi zajímavější část pro přítomné byla ta celá story jak jsem se vlastně stal fotografem. Protože bylo poměrně dosti času a člověk viděl, že to kupodivu ty lidi baví, tak jsem to vzal více zeširoka než obvykle. Celé tohle nechci brát nějaké své promo, ale cíl je inspirovat lidi, že je možné uspět v něčem dosud nepředstavitelném. Ten první odstavec asi vypovídá o tom, že se mi to snad daří. Ale hlavně, ono to fakt byla dobrá haluz, že se mi to povedlo:)

Když pak skončila oficiální část, tak jsme ještě dlouho debatovali. Nějak se mi tohle líbí, protože komunikuji s normálními lidmi, takže dojde i na nefotografická témata. Určitě budou další přednášky, na které budu upozorňovat. Uvidíme co s Canonem vymyslíme. Mají to být setkání, kdy se lidé něco dozví o technice, uvidí ukázky, uslyší zajímavá témata a pak budou mít možnost si vyzkoušet různou techniku. Dáme hlavy dohromady.

Tak tohle byl ještě dodatek k přednášce. Od dalšího týdne bychom se mohli pustit do prezentací fotografií ze svateb minulého roku a tak začneme svatbami, které jsem prezentoval na přednáškách, ať to má nějakou kontinuitu. Jestli to bude v pondělí či další dny, to se uvidí, opravdu nebudu po minulých zkušenostech nic raději slibovat:)

Zde ještě zmíněná fotografie.