Vítejte u pokračování, žiju

Proč píšu až nyní a proč zrovna teď? Začnu druhou otázkou. Pár dní zpět jsem měl tak trošku letecký den a odneslo to pár žeber. A než abych ležel, kdy to bolí nejvíce, tak raději sedím či lépe stojím. Nic vážného to není, takže klienti pro které ještě tento měsíc fotografuji můžou býti v klidu. Proto mám více času se věnovat administrativě a dalším věcem, na které dříve nebyl čas.

Sám se divím jak nakonec tento rok pracovně vyšel. Naplánován byl zcela jinak. Jedna věc je má práce a druhá práce manuální doma. Opět prvně k té druhé. Už nějaký ten rok, dva, tři opravujeme starý statek s rodinou. Podědili jsme jej, je památkově chráněn, nic jiného než dostat ho do původního stavu nám nezbývá. Mohl bych psát stránky o tom co jsme všechno udělali, ale popravdě to si málokdo dokáže představit, takže je to zbytečné. Drtivou většinu prací ve čtyřech lidech, na každém se to nějak podepíše, každému to nějak zasahuje do života. Ale dali jsme se na boj a nikdy jsme neuvažovali o tom, že bychom to prodali, nebo řešili nějaké dotace. Když to zvládli naši předci, musíme také, není cesty zpět.

Pochopitelně to hodně zasahovalo do mé práce, protože najednou jsem nestíhal obvyklé termíny. Natož abych s čistou hlavou psal blogy. Je něco jiného, když přes den poctivě pracujete a navečer máte něco tvořit, než je to naopak. To se vám opravdu nechce skrze únavy, ale musíte. Chápu rozhořčení několika lidí, kteří mi po právu vyčetli nedodržení termínu. Bohužel jsem kličkoval jak se dalo, nedalo se více. Je to určitě ponaučení pro tento rok, kolik je toho třeba změnit. Hodně:)

Nechtěl jsem si minulý rok brát té práce hodně a ono to docela šlo do toho půlroku. Jenže pak se nahrnula řada nabídek, které se jednoduše neodmítají a už se to vezlo. Na druhou stranu tak mám řadu materiálu k zajímavým blogům. Takže se těšte na pár zahraničních fotografování či svateb prakticky po celé republice. Nevím, kdy stihnu zaktualizovat web novými fotografiemi. Holt kovářova kobyla. Snad to bude co nevidět. Už to pomalu začíná, kdy si myslíte, že přes zimu bude klídek, tak se najednou vyrojí ta či ta nabídka. To jsou životní křižovatky, kdy je třeba se rozhodnout, zda člověk pojede pohodlně rovně, nebo zkusí vzít štěstí do svých rukou a jet po rozbahněné okresce. Která je možná zkratka k pohodlné dálnici. Hmm, to nikdo neví zda to tak je. Ale je lepší to zkusit, než litovat.

O něčem takovém budu příští týden mluvit, jak málo stačilo k tomu abych se stal fotografem. Společně s Pavlem Šerým z Canonu budeme mít přednášku ve FotoŠkoda – http://www.fotoskoda.cz/clanky/265-dokumentarni-fotografie-s-davidem-bernardem/. Rád bych vás pozval, ale po té co se dalo oznámení na stránky, tak se kapacita rychle zaplnila. To bych asi měl být rád:) Podobnou jsme měli na podzim v Megapixelu. Taková setkání mám hodně rád, protože převážně přijdou amatéři, kteří se chtějí něco dozvědět. Setkáním s profi fotografy se vyhýbám, raději debatuji s lidmi ze zcela jiných oborů. A to jsou přesně oni, snad je můžu inspirovat, aby se nebáli v životě zariskovat a tak dělat to co člověka baví. Uvidíme jak to teď v Praze dopadne a určitě bude třeba dělat něco i na Moravě. To dáme vědět s větším předstihem.

Když se někdo optá, proč fotím zrovna Canonem, tak řeknu, že je to zcela jedno zda Canon nebo Nikon. Ostatní značky prominou. Ale zrovna u Canonu jsem našel člověka, který mi hodně pomáhal v začátcích a pokud něco potřebuji, tak se maximálně snaží. Je to výše zmíněný Pavel Šerý. Aby nedošlo k mýlce, tak i já si kupuju veškerou techniku za plnou cenu a neumím zařídit nějakou slevu (častý dotaz). Holt jsme malá země a já málo slavný, zatím:)

Jednou dělal Canon pro své partnery víkendovku, tak jsem tam jel taky něco žblebtnout o své misi. Mezitím se přednášelo o nových produktech, ale hlavně fotografovalo ať je zábava. Asi nejlepší byla disciplína podvodní ateliér. Skupina si vylosovala fotografii, nafasovala oblečení či potřebnou výbavu, zátěže a fotilo se v bazénu pod vodou. Ano klasický test nového podvodního fotoaparátu.

Takže abychom tento rok začali zvesela, tak několik ukázek. No a další týden opět zde. Díky za přízeň.